Tek svaki četvrti softver legalan

Bez autora
Nov 23 2010

Gubici od piraterije mere se stotinama miliona dolara. Policija planira praćenje putem interneta, a Poreska uprava uvodi odeljenje za proveru legalnost softvera. Prema podacima Majkrosofta, u Srbiji ima 1,2 miliona računara, a tek svaki četvrti računar u Srbiji ima legalan softver. Međutim, kada je reč samo o stanovništvu, tj. računarima u domaćinstvima, najoptimističnije procene govore da tek svaki 10. kompjuter ima plaćen operativni sistem. Polovina pripada privatnim licima, a tek 60.000 ima legalan softver, a računica kaže da 40 odsto računara u firmama ima plaćeni operativni sistem. U prvih devet meseci ove godine u Srbiji je podneto 37 zahteva za zaštitu prava intelektualne svojine, sprovedene 1.284 kontrole i zaplenjeno 47.000 komada piratskih kopija robe kao što su odeća, obuća, alkoholna pića i nosači zvuka. Ministarstvo trgovine i usluga Srbije namerava da 2011. pokrene projekat suzbijanja piraterije u koji će biti investirano oko 2,8 miliona evra...

Tek svaki četvrti softver legalanGubici od piraterije mere se stotinama miliona dolara. Policija planira praćenje putem interneta, a Poreska uprava uvodi odeljenje za proveru legalnost softvera.

Prema podacima Majkrosofta, u Srbiji ima 1,2 miliona računara,a tek svaki četvrti računar u Srbiji ima legalan softver.

Međutim, kada je reč samo o stanovništvu, tj. računarima u domaćinstvima, najoptimističnije procene govore da tek svaki 10. kompjuter ima plaćen operativni sistem.

""Polovina pripada privatnim licima, a tek 60.000 ima legalan softver, a računica kaže da 40 odsto računara u firmama ima plaćeni operativni sistem", kaže Srđan Starović, direktor prodaje u Majkrosoftu.

U prvih devet meseci ove godine u Srbiji je podneto 37 zahteva za zaštitu prava intelektualne svojine, sprovedene 1.284 kontrole i zaplenjeno 47.000 komada piratskih kopija robe kao što su odeća, obuća, alkoholna pića i nosači zvuka.

Ministarstvo trgovine i usluga Srbije namerava da 2011. pokrene projekat suzbijanja piraterije u koji će biti investirano oko 2,8 miliona evra.

Trenutno je stopa piraterije u Srbiji oko 72 odsto, ali će se to znati tačno u junu sledeće godine, kada se završi studija o stepenu piraterije u svetu za 2010. godinu.

"Procene su da bi smanjivanjem piraterije u Srbiji za 10 odsto srpski budžet prihodovao 29 miliona dolara, dok bismo dobili nekoliko hiljada novih radnih mesta. Smatra se da Srbija godišnje gubi oko 100 miliona dolara samo zbog softverske piraterije", kaže Dragomir Kojić, potpredsednik Odbora za zaštitu prava intelektualne svojine Američke privredne komore u Srbiji.

Dragomir Kojić kaže da su zakoni dobri, ali da bi bilo preporučljivo da se dosledno sprovode. On kaže i da se ne može očekivati da neko ko se bavi piraterijom dobije ozbiljnu zatvorsku kaznu, kad je kod nas kaznena politika takva da se za ubistvo i silovanje dobije po nekoliko godina zatvora.

"Interesantan je bio slučaj višestrukog povratnika u pirateriji koji je za sve te godine piraterisanja dobio tek pola godine zatvorske kazne. I on sam bukvalno je pao sa stolice od iznenađenja. Najveća kazna do sada izrečena za pirateriju u Srbiji je godinu dana zatvora. Piraterijom pojedinci zarađuju ogromne sume. Jedan je čak kupio stan od 80.000 evra u centru Beograda", zaključuje Dragomir Kojić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik